Για πρώτη φορά στην ιστορία, τρεις παίκτες του Βελγίου

By | 15 Φεβρουαρίου 2016
Για πρώτη φορά στην ιστορία, τρεις παίκτες του Βελγίου ήταν στο αρχική εντεκάδα στην  αγγλική Premier League. συγκεκριμενα ο Jan Vertonghen, Mousa Dembele και η νεα μεταγραφή ο Nacer Chadli ξεκινήσαν για την Τότεναμ στη νίκη 1-0 κατα της Κρίσταλ Πάλας την Κυριακή.
Ο Vertonghen, ως κεντρικός αμυντικός, φαινόταν σε καλή κατάσταση σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ Dembele ήταν λίγο έξω από τον ρυθμό,, αλλά όλα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στον Chadli που ο ίδιος αντικατέστησε τον Gareth Bale στην αριστερή πλευρά. Η 24 χρόνων  αν και εργάστηκε σκληρά αλλά του έλειπε η αιχμή στο τελευταίο δεκάλεπτο Στις καθυστερήσεις στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Aaron Lennon έκανε μια σημαντική ευκαιρία περνώντας τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά δεν μπόρεσε να τα καταφέρει, με ένα σουτ επάνω από το δοκάρι. Ο Chadli είχε μια καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και πήγε κατευθείαν στον τερματοφύλακα. Για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα Chadli φαινόταν πρόθυμος αλλά φαινόταν νευρικός, είναι ένα χαρακτηριστικό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να περιγράψει κανείς τους πιο συναρπαστικούς των σημερινούς παίκτες του Βελγίου.

Από την 40η θέση που βρισκόταν το Βέλγιο τον περασμένο Σεπτέμβριο σήμερα τοποθετείται στην 10η θέση κατάταξης στην FIFA. Κάθονται ακόμα πάνω από την ομάδα του 2013 που τους οδήγησε στο παγκόσμιο κύπελλο.

Στην προηγούμενη διεθνή συνάντηση του Βελγίου σε φιλικό αγώνα με τη Γαλλία την περασμένη φορά ο αγώνας έληξε με ισοπαλία 0-0 , το Βέλγιο απάντησε σε μια κεντρική άμυνα του Daniel Van Buyten και Vincent Kompany με πλήρη υποστηριξη του Sebastien Pocognoli και Toby Alderweireld. Nicolas Lombaerts και Jelle Van Damme ήρθε από τον πάγκο και ο  καπετάνιος της Άρσεναλ Thomas Vermaelen. Στο φιλικό που έπαιξε ο Καρίμ Μπενζεμά (που δεν έχει σκοράρει για Les Blues για πάνω από ένα έτος) κρατήθηκε κάλα στο κόλπο.

Ο μέσος Axel Witsel είναι η διαβόητη μεταγραφεί των 40 εκατομμυρίων ευρώ στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης την περασμένη σεζόν, αλλά όπως ο ίδιος έχει δείξει με τη ρωσική ομάδα και στο παρελθόν με την Μπενφίκα, η ικανότητές του είναι στο ίδιο επίπεδο με το Yaya Toure. Ένα άλλο κόσμημα είναι ο μεσοεπιθετικός Κάλιαρι Ράτζα Ναϊνγκολάν.  είναι 25 και έχει προσελκύσει πρόσφατα το ενδιαφέρον της Γιουβέντους, Νάπολι και των δύο κλαμπ του Μιλάνου. Ακολουθώντας τα βήματα τους, ο Kevin de Bruyne επέστρεψε στην Τσέλσι μετά από μια εντυπωσιακή περίοδο δανεισμού στην Βέρντερ Βρέμης την περασμένη σεζόν.